- „Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że Kuratoryjny Konkurs o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2024/2025 został odwołany decyzją Mazowieckiej Kurator Oświaty Wioletty Krzyżanowskiej”

- poinformowano na profilu Instytutu Prymasowskiego na X.com.

W opublikowanym w tej sprawie oświadczeniu, dyrektor Instytutu Michalina Jankowska podkreśliła, że każdego roku konkurs ten cieszył się większą popularnością. Dawał uczniom oraz ich rodzinom okazję do poszerzenia wiedzy na temat życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia, ale również na temat XX-wiecznej historii Polski.

- „Interdyscyplinarny charakter konkursu stwarzał możliwość wszechstronnego rozwoju jego uczestników, niestety decyzją Mazowieckiej Kurator Oświaty Wioletty Krzyżanowski, w bieżącym roku szkolnym taka możliwość została uczniom odebrana”

- wskazała Jankowska.

Instytut zdecydował się samodzielnie zorganizować konkurs. Niestety, w związku z decyzją kurator laureaci nie otrzymają punktów przysługujących za wygraną w konkursie przedmiotowym.

Najwyraźniej kurator Wioletta Krzyżanowska widzi swoją misję w systemie oświaty jako rugowanie z niego polskiego dziedzictwa i wspieranie rewolucji ideologicznej. Poza uderzeniem w konkurs o Prymasie Tysiąclecia, może o tym świadczyć zadeklarowane przez nią wsparcie dla organizacji w szkołach „Tęczowego Piątku”. W siedzibie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty odbyła się konferencja zapowiadająca tę akcję.

- „Dlaczego spotykamy się w siedzibie kuratorium? Bo akcja ma ważne cele, które wypływają z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jednym z nich jest zwalczanie dyskryminacji. Polska od 1 stycznia 2025 r.  przejmuje prezydencję w UE. Mówienie o tym jest bardzo ważne”

- stwierdziła kurator Krzyżanowska.