19 czerwca Trybunał Konstytucyjny ukarał karą porządkową w wysokości 3 tys. zł posła Pawła Śliza po tym, jak opuścił on rozprawę stwierdzając, że jego „dalsza obecność legitymowałaby coś, z czym się fundamentalnie nie zgadza jako przedstawiciel Sejmu, poseł i obywatel”. W ub. tygodniu do sprawy wrócił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który poinformował o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędzię Krystynę Pawłowicz, która jako przewodnicząca składu orzekającego ogłosiła postanowienie o nałożeniu kary. Lider Polski 2050 przekonuje, że sędzia złamała prawo, nakładając karę na posła chronionego immunitetem. Do sprawy w szerokim oświadczeniu odniosło się biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego, które zażądało przeprosin od marszałka Sejmu. Oświadczenie wydała również sama prof. Pawłowicz, która wyjaśniła, na jakiej podstawie TK nałożył karę na posła Śliza. Dotychczas marszałek nie przeprosił, wobec czego teraz prof. Pawłowicz podjęła kolejne kroki.
- „PROCESOWO WEZWAŁAM Marszałka Szymona HOŁOWNIĘ do PUBLICZNYCH PRZEPROSIN na konferencji prasowej w terminie 1/JEDNEGO dnia od otrzymania tego wezwania. DOŚĆ oszczerstw i poniżania szczególnie ze strony konstytucyjnych organów państwa”
- napisała na X.com, publikując skierowane do Hołowni pismo.
‼️PROCESOWO WEZWAŁAM Marszałka Szymona HOŁOWNIĘ @szymon_holownia do PUBLICZNYCH PRZEPROSIN na konferencji prasowej w terminie 1/JEDNEGO dnia od otrzymania tego wezwania.
— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) July 16, 2024
DOŚĆ oszczerstw i poniżania szczególnie ze strony konstytucyjnych organów państwa.❗️ pic.twitter.com/BZbel2gERg