Nad reformą katechezy parafialnej pracuje specjalny zespół KEP pod przewodnictwem bpa Artura Ważnego. Kilka dni temu duchowny przedstawił w rozmowie z PAP szczegóły wyjaśniając, że chodzi o pięć typów katechezy parafialnej: skierowaną do rodziców i rodziców chrzestnych przed sakramentem chrztu, skierowaną do dzieci przed pierwszą spowiedzią i Komunią, skierowaną do młodzieży przed sakramentem bierzmowania i katechezę ewangelizacyjną, skierowaną do osób dorosłych. Więcej na ten temat TUTAJ.
W kontekście obecnych działań Ministerstwa Edukacji i Nauki, prace zespołu KEP zostały przez niektórych odebrane jako zapowiedź przeniesienia przez Kościół zajęć religii ze szkół do salek parafialnych, jak miało to miejsce w PRL-u. Wątpliwości wyjaśnił przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
- „W PRL-u mieliśmy katechezę w parafii na wzór szkolny, gdzie poszczególne klasy przychodziły na zajęcia do salek parafialnych i odbywały się tam lekcje na wzór tych w szkole, były dzienniki, sprawdzano obecność dzieci itd. Natomiast po wprowadzeniu lekcji religii do szkół, katecheza parafialna przybrała inny kształt i dotyczy formacji wiary oraz całej przestrzeni wtajemniczenia chrześcijańskiego”
- wyjaśnił w rozmowie z PAP.
Podkreślił, że taka katecheza cały czas jest obecna w polskich parafiach, dlatego nie jest prawdą, że miałaby zostać wprowadzona dopiero w 2026 roku.
- „Jeśli już mówimy o wrześniu 2026 r., to mamy na myśli pewną jej odnowę, której wytyczne będą brały pod uwagę zmiany cywilizacyjne”
- wskazał.
Błędem jest natomiast „kojarzenie tego typu spotkań w ramach katechezy parafialnej z lekcjami religii”. Dlatego, obok prac nad nowymi wytycznymi dot. katechezy parafialnej, trwają również prace nad nową podstawą programową dla lekcji religii w szkole.