Profilowe stalowe kwadratowe i prostokątne – charakterystyka i rodzaje

Profile stalowe to podłużne elementy wykonane ze stali, które występują w przekroju prostokątnym i kwadratowym. Najczęściej styk prostopadle biegnących ścianek jest łączony pod kątem prostym, chociaż zdarzają się również warianty o zaokrąglonych narożnikach. W profilach stalowych kluczowe znaczenie ma grubość ścianki, która odpowiada za wytrzymałość elementu i zachowanie ciągłości pomimo sporego obciążenia.

Wysoka popularność profili stalowych w budownictwie i przemyśle bierze się z łatwej obróbki tych materiałów. Stal poddaje się uplastycznieniu pod wpływem nacisku oraz temperatury, co ułatwia dopasowanie jej do konkretnych zastosowań. Profile stalowe można też przycinać oraz łączyć przez spawanie, by dostosować ich wymiary wedle projektu.

Gdzie stosuje się profile stalowe?

W kontekście budownictwa profile stalowe są niezastąpione i można je spotkać w wielu konstrukcjach. Najczęściej jednak są obecne przy produkcji:

  • belek, słupów i ram budynków mieszkalnych, przemysłowych i komercyjnych;

  • balustrad, ogrodzeń i barier w zastosowaniach domowych oraz przemysłowych;

  • elementów prefabrykowanych do zastosowań komercyjnych i przemysłowych.

Możliwości produkcyjne wpływają na poszerzenie zastosowania profili stalowych. Cienkie ścianki i niewielkie długości boków sprzyjają konstruowaniu delikatniejszych, niekiedy nawet dekoracyjnych elementów. Z kolei bardzo grube kilkumilimetrowe ścianki o długości liczonej w kilku, a nawet kilkunastu centymetrach sprawdzają się w projektach budowlanych do podtrzymywania i tworzenia większych konstrukcji.

Jak produkowane są profile stalowe?

Proces potrzebny do produkcji profili stalowych to walcowanie. Może odbywać się na zimno lub na ciepło, dla zwiększenia plastyczności. W pierwszym etapie surowiec jest dostarczany do fabryki najczęściej w formie zwiniętych blach stalowych o różnych grubościach. Na rozwijarce tnie się blachę na odpowiednią szerokość, by móc z niej uformować profil o wymaganych rozmiarach. Następnie taśma z blachy podawana jest do strefy formującej, gdzie stopniowo poddawana jest zaginaniu. Warto zaznaczyć, że po zagięciu miejsce łączenia dwóch końców blachy musi być zespawane. W dalszych etapach profile zostają poddane wystudzeniu oraz kalibrowaniu do zadanego wymiaru.

Wysokiej jakości profile stalowe stosowane w budownictwie

Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów pracy konieczne jest zastosowanie profili stalowych od sprawdzonych producentów. Najwyższa jakość wyrobów potwierdzona jest certyfikatami i dokumentacją produktową, która stanowi gwarancję dla klienta. Przed zakupem dokładnie zapoznaj się z ofertą dystrybutora, by pracować na sprawdzonych i renomowanych wyrobach stalowych.