Ekspert Marek Wielgo współpracujący z portalami RynekPierwotny.pl i Gethome.pl wzrost ten tłumaczy faktem wprowadzenia droższych mieszkań na rynek przez łódzkich deweloperów, co skutkuje podniesieniem średniej ceny. Podobne trendy cenowe obserwowane są również we Wrocławiu czy Poznaniu.

Znaczne zmiany cenowe zanotowano także w Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań wzrosła do 15 tys. zł, a deweloperzy skupili się głównie na ofercie luksusowych nieruchomości. W Warszawie utrzymała się stabilność cenowa, podczas gdy Kraków odnotował wzrost o 2%, przekraczając pułap 16 tys. zł za metr kwadratowy.

Pytanie, kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć, pozostaje otwarte. Marek Wielgo wskazuje na konieczność zrównoważenia podaży i popytu oraz dostosowania cen do możliwości finansowych potencjalnych nabywców korzystających z kredytów hipotecznych.

Również na rynku wtórnym obserwuje się wzrost cen mieszkań, co szczególnie dotyczy miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Łódź. Trójmiasto natomiast zanotowało spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki.

Jak czytamy, trend wzrostowy cen nieruchomości w Polsce nadal się utrzymuje, a rynek nieruchomości pozostaje dynamiczny i wymagający dla potencjalnych nabywców.