Prof. Szeremietiew stanowczo i zdecydowanie skrytykował propozycję utworzenia europejskiego systemu obrony powietrznej, argumentując, że taki krok mógłby postawić Polskę w sytuacji konfrontacyjnej bezpośrednio z Władimirem Putinem. Jego zdaniem, inicjatywa ta ma głównie zasilić gospodarkę niemiecką, a nie zapewnić rzeczywiste bezpieczeństwo militarne regionu.

Wypowiedź profesora dotyczyła również relacji międzynarodowych, w tym stosunków pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz Niemcami. Ekspert odniósł się do stanowiska premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Olafa Scholza w kontekście ewentualnej prezydentury Donalda Trumpa, wskazując na ich negatywne opinie na temat byłego prezydenta USA.

Komentując słowa szefa Bundeswehry o przejęciu odpowiedzialności za wschodnią flankę NATO przez Niemcy, Szeremietiew podkreślił, że Bundeswehra jest znacznie słabsza od sił zbrojnych Rzeczypospolitej, co w jego opinii podważa zdolność Niemiec do pełnienia tej roli.

Wypowiedź profesora dotyczyła również kwestii płci w niemieckiej armii oraz potencjalnego wpływu na zdolności obronne kraju. Skrytykował pomysł stworzenia europejskiego systemu obrony powietrznej, argumentując, że taki krok mógłby osłabić Polskę i postawić ją w bezpośredniej konfrontacji z Rosją.