O „rasistowskim” generatorze poinformowano na profilu „End Wokness”, prezentując wygenerowane wizerunki na platformie X (dawniej Twitter). Zarówno Elon Musk, jak i Jordan Peterson skrytykowali Google’a. Musk stwierdził w swoim komentarzu: „Wirus umysłu [o nazwie] woke zabija cywilizację Zachodu. Google robi to samo z wynikami wyszukiwań. Facebook i Instagram też”. Z kolei Peterson napisał: „Google zasługuje na to, by posłać go do piekła, które tak bardzo starają się stworzyć. W niewidzialny sposób zatruli wyszukiwarkę YouTube, wyszukiwarkę Google, Gemini AI, ostatnie wybory (?). I Bóg wie, co jeszcze”.

W piątek Musk podał, że otrzymał wiadomość od kierownictwa Google’a, że podjęto „natychmiastowe działanie, by naprawić stronniczość płciową i rasową w Gemini”. Firma zamieściła też wiadomość, że pracuje nad problemem i wstrzymuje działanie generatora, by dać klientom wkrótce „ulepszoną wersję”. Peterson wyraził swój sceptycyzm co do prawdziwych intencji Google’a i stwierdził: „Wybielą powierzchnię i będą kontynuować tę farsę. (...) Jedynie wepchną swoje zakłamanie bardziej pod ziemię”.

Jak zauważyła Emily Mangiaracina z „Life Site News”, nie chodzi tylko o fałszywe obrazy kreowane przez Gemini. Już wcześniej ceny akcji Google spadły, gdy okazało się, że AI podaje fałszywe odpowiedzi. Sztuczna inteligencja np. stwierdziła, że to Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jako pierwszy zrobił zdjęcie planety poza naszym systemem solarnym. Tymczasem zrobiono to przy użyciu Bardzo Dużego Teleskopu (Very Large Telescope – VLT) Europejskiego Obserwatorium Południowego w 2004 r.

Dziennikarka podważyła sugestię „The Washington Post”, że problem związany jest z czerpaniem przez AI danych z Internetu, na podstawie których tworzy wizerunki. Stąd rzekomo miałaby wynikać trudność w korygowaniu „stronniczości” sztucznej inteligencji. Mangiaracina zauważyła, że raczej trudno znaleźć w internetowych źródłach informację o np. czarnoskórych ojcach założycielach USA. Sugeruje to celową manipulację przy programowaniu Gemini.

Mangiaracina za „National Review” przytoczyła też inny przykład, który wskazuje na zaprogramowaną tendencyjność Gemini: Oskarża reżymy faszystowskie o „najbardziej przerażające wydarzenia w historii”, jednocześnie wybielając komunizm i stwierdzając jedynie: „Podjęto kilka prób wcielenia w życie systemów komunistycznych w ciągu historii, w różnym stopniu pomyślne lub kontrowersyjne”.