Kilka dni temu wokół Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybuchła burza po tym, jak minister Hanna Wróblewska wręczyła powołanie na wiceministra Sławomirowi Rogowskiemu. Resort opublikował krótką notatkę biograficzną nowego wiceministra. Pominięto w niej jednak fakt, że w PRL-u był on działaczem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa działającym pod pseudonimem „Libero”. Dziś wokół resortu wybucha kolejna burza. Informowaliśmy już o likwidacji Departamentu Restytucji Dóbr Kultury, który zajmował się odzyskiwaniem polskich dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. To jednak jeszcze nie wszystko. Resort Wróblewskiej zdecydował też o wstrzymaniu budowy pomnika Bitwy Warszawskiej. Powodem ma być sprzeciw mieszkańców.
- „Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest ważnym wydarzeniem w polskiej historii XX wieku. Proces ten powinien przebiegać z poszanowaniem woli społecznej, przepisów prawa oraz wszystkich stron zainteresowanych i zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia”
- poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który pełni rolę inwestora projektu.
- „Z uwagi na stanowisko społeczności lokalnej, między innymi Wspólnoty Mieszkaniowej Rozdroże, które wskazują na potrzebę rozważania innej lokalizacji dla pomnika oraz aspektów ekonomicznych, a także rozstrzygnięć administracyjnych, w tym wyroku Sądu Administracyjnego z dn. 3.04.2024 r., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o wstrzymaniu realizacji przedmiotowego zadania we wskazanej lokalizacji”
- dodano.