19-latka, której ciało znaleziono w listopadzie 2023 w Poznaniu, jest pierwszą w Polsce potwierdzoną ofiarą fentanylu. Niedawno w mediach społecznościowych publikowano wiele nagrań ze Stanów Zjednoczonych, na których widać było oszołomione narkotykiem osoby w Stanach Zjednoczonych, które przypominają zombie. Teraz pojawiają się podobne nagrania z Polski.

Wczoraj o działania w tej sprawie apelowali politycy PiS.

- „Internet obiegły filmiki pokazujące ludzi najprawdopodobniej odurzonych fentanylem. Plaga uzależnień od opioidów od wielu lat przechodzi przez Stany Zjednoczone i chyba nie ma już wątpliwości, że dociera do Europy. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, ulice polskich miast mogą zacząć wyglądać tak, jak slumsy San Francisco”

- napisał poseł Janusz Cieszyński.

Były wiceszef resortu zdrowia i szef resortu cyfryzacji przeprowadził prowokację.

- „Najgorsze w tym wszystkim jest to, że taki syf każdy może kupić bez problemu przez internet. Postanowiłem to sprawdzić i wypróbować dwie znalezione na grupie Facebookowej metody: receptomat i zakup już wystawionej recepty. Dane handlarzy śmiercią zamazałem, ale mam oryginalne screeny.”

- czytamy.

Przy pomocy pierwszej metody środek okazał się na szczęście niedostępny.

- „Pierwsza próba - polecany na grupie receptomat firmy Radamed. Wykupuję konsultację za 59 złotych i czekam na poradę on-line. Po kilkunastu minutach dostaję link do internetowego czatu. Sam tekst, bez wideo/audio. Dostaję pytanie o dokumentację medyczną, a kiedy jej nie dostarczam, lekarka bez słowa zamyka wizytę i wysyła mail z odmową. To pokazuje, że działania ministra Adama Niedzielskiego w tym zakresie nie poszły na marne, przynajmniej w tym przypadku”

- relacjonuje parlamentarzysta.

Okazało się jednak, że zakup recepty nie jest problemem.

- „Druga próba - post osoby, która oferuje sprzedaż recepty. Szybko ustalamy warunki - za jedną receptę na końską (śmiertelną) dawkę morfiny 800 złotych, za dwie - 1500. Proszę o zdjęcie recepty żeby nie przelewać w ciemno. Fotka się zgadza, wysyłam blikiem pieniądze i po chwili mam już kod recepty i PESEL pacjenta niezbędne do realizacji. Recepta jest ważna. Kolega farmaceuta komentuje jednoznacznie - taka recepta może zabić.”

- podkreślił Cieszyński.

Poseł przekazał, że o sprawie poinformuje policję i Naczelną Izbę Lekarską.

Cieszyński podkreśla, że „zabijające ludzi świństwo jest dziś na wyciągniecie ręki” i apeluje do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zainteresowanie się problemem. Zapowiedział też wniosek o pilne posiedzenie Komisji Zdrowia w tej sprawie.

Do sprawy odniósł się również były premier Mateusz Morawiecki.

- „Powinniśmy działać już. Warto nagłośnić ten temat w przestrzeni publicznej i zainteresować nim osoby odpowiedzialne za ochronę naszych granic, służby mundurowe i obszar zdrowia publicznego”

- napisał wiceprezes PiS na Facebooku.

- „Cokolwiek przyniesie przyszłość - pamiętajmy, żeby dbać o siebie nawzajem. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odpowiedzialność oznacza bezpieczną przyszłość. Bez narkotyków.

Trzymajmy rękę na pulsie. A rządzących zachęcam - warto działać, zanim będzie za późno. Potrzebna jest zorganizowana debata w tej sprawie”

- dodał.