Rozwiązanie tego konfliktu będzie miało konsekwencje sięgające daleko poza Ukrainę. Przeczy to opiniom niektórych, w tym amerykańskich izolacjonistów, że wojna ta jest jedynie europejskim problemem. Na szali znajduje się wiarygodność Stanów Zjednoczonych oraz NATO, które wspierały Ukrainę po nielegalnej i niesprowokowanej inwazji Rosji, deklarując pomoc „tak długo, jak będzie to konieczne”, by przeciwstawić się rosyjskiej agresji – czytamy w artykule redakcyjnym „The Washington Post”.

Zdaniem gazety czas jest najcenniejszym zasobem, który Ukraina obecnie traci. Prezydent elekt Donald Trump, który obejmie urząd 20 stycznia, zapowiedział szybkie zakończenie wojny, lecz nie przedstawił żadnych szczegółów swojego planu. Wypowiedzi Trumpa są sprzeczne – z jednej strony sugerował możliwość ograniczenia pomocy dla Ukrainy, z drugiej nie wykluczał jej całkowitego wstrzymania.

Według doniesień medialnych, część doradców prezydenta elekta sugeruje zawieszenie broni na obecnej linii frontu, rozmieszczenie europejskich sił pokojowych w celu nadzorowania rozejmu oraz zamrożenie członkostwa Ukrainy w NATO na 20 lat. Jednak 29 grudnia szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, stanowczo odrzucił te propozycje.

Innym wyzwaniem dla Ukrainy jest rosnące zmęczenie wojną w Europie oraz pragnienie jej szybkiego zakończenia, które wynika z wyczerpywania się zasobów wojskowych na kontynencie. Coraz więcej europejskich liderów zaczyna skłaniać się ku idei negocjacji na zasadzie „ziemia za pokój” jako najbardziej realistycznego rozwiązania konfliktu, jeśli amerykańska pomoc zostanie ograniczona – zauważa gazeta.

„Ukraina raczej nie przetrwa kolejnego roku tej wyniszczającej wojny” – ostrzega redakcja. Jednak, jak podkreślono, zbyt pochopne dążenie do pokoju może doprowadzić do porozumienia, które nagrodzi Putina za jego agresję, a jednocześnie pozwoli mu odbudować wyczerpane siły i przygotować się do kolejnej ofensywy na większą skalę.

Wcześniej „The Hill” zauważył, że Trump może zdecydować się na „uratowanie Ukrainy”, biorąc pod uwagę jego skłonność do odważnych i nieprzewidywalnych działań. Decyzje, jakie podejmie, będą miały kluczowy wpływ na jego reputację w polityce zagranicznej – może ją albo znacząco poprawić, albo nieodwracalnie pogorszyć.

KOMENTARZ REDAKCJI

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegałem, że Rosja opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Rosja szykuje się do ataku na wschodnią flankę NATO. Cel: podważenie wiarygodności Sojuszu – szef niemieckiego wywiadu

Putin popełnia poważne zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ czuje absolutną bezkarność, grożąc całemu światu bronią jądrową. Psychopata z bunkra praktycznie otwarcie grozi Zachodowi, mówiąc, że jeśli będzie mu uniemożliwiać zorganizowanie ludobójstwa na Ukrainie, użyje broni jądrowej przeciwko państwom NATO.

Ukraina jest tylko pierwszym celem zbrodniarza wojennego. Kremlowski paranoik marzy o odbudowie Imperium Rosyjskiego i dawnej strefy wpływów w Europie, która obejmuje całą wschodnią flankę NATO, czyli kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Przypomnijmy, w kwietniu br. szef niemieckiego ministerstwa obrony Boris Pistorius oświadczył, że Europa musi przygotować się na odparcie pełnoskalowej rosyjskiej agresji. Wysoki rangą niemiecki urzędnik porównał agresję putinowskiej Rosji na Ukrainę z aneksją terytorium Czechosłowacji przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku i powiedział, że Putin nie nie zatrzyma się na Ukrainie, a zaatakuje Europę.

Przemawiając podczas prezentacji nowej książki biograficznej o Winstonie Churchillu, Pistorius zauważył, że rosyjski zbrodniarz wojenny Władimir Putin nie zaprzestanie agresji po zakończeniu wojny z Ukrainą.

„On (Putin) również to wyraźnie stwierdził. Tak samo wyraźnie jak Hitler, który też zawsze mówił, że się nie zatrzyma” – ostrzegł szef resortu obrony Niemiec.

Pistorius nazwał Churchilla silnym liderem z jasną wizją na trudne czasy. Powiedział, że w obliczu wojny ludzie wybierają przywódcę, „któremu ufają i za którym idą, nawet jeśli opisuje on świat w mrocznych barwach”.

Minister obrony Niemiec stwierdził, że należy starannie przygotować się do odparcia rosyjskiej agresji.

„Musimy przywrócić ten kraj do pozycji, w której będzie mógł się obronić. Musimy teraz zdecydować, czy chcemy przygotować się na realne zagrożenie ze strony Putina, czy też chcemy mu to ułatwić” – podsumował.

W styczniu br. Pistorius powiedział, że Sojusz musi przygotować się na rosyjski atak na państwa NATO w ciągu kilku lat.

W lutym prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegał, że działania Moskwy w ostatnich tygodniach wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat Rosja może zaatakować państwa NATO. Według niego europejscy przywódcy muszą być przygotowani na najgorszy scenariusz.

Naczelny Dowódca Szwedzkich Sił Zbrojnych Mikael Büden i Minister Obrony Cywilnej Karl-Oskar Bohlin stwierdzili, że wszyscy obywatele kraju muszą być przygotowani na wojnę.

Z kolei główny dyplomata UE Josep Borrell powiedział, że konflikt w Europie na pełną skalę nie jest już fantazją, dlatego Europejczycy muszą znaleźć nowe sposoby finansowania przygotowań do wielkiej wojny na kontynencie.

Przypomnijmy, zdaniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Rosja mogłaby odbudować swój potencjał militarny i zaatakować NATO już w 2026.

Przypomnijmy, szef polskiego rządu Donald Tusk podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej, który odbył sie w stolicy Rumunii Bukareszcie oświadczył, że: „Czasy pokoju się skończyły, era powojenna się zakończyła. Żyjemy w nowych czasach. W epoce przedwojennej. Choć dla niektórych naszych braci to nie jest już nawet era przedwojenna, ale okres pełnoskalowej wojny w jej najbardziej okrutnym wydaniu”.

Jak stwierdził szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer, Sojusz musi się przekształcić, a Zachód musi przygotować się na erę, w której w każdej chwili może wydarzyć się wszystko, łącznie z wybuchem wojny.

Przypomnijmy, w ostatnich miesiącach kilku dowódców NATO i innych przywódców Sojuszu ostrzegało w coraz ostrzejszy sposób przed niebezpieczeństwami takiej wojny i konsekwencjami, jakie może ona mieć dla Europy.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu, holenderski admirał Rob Bauer stwierdził wcześniej, że państwa NATO powinny być przygotowane na możliwość wojny totalnej z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat.

Z kolei, znany ukraiński dyplomata Walerij Czałyj uważa, że zachodni politycy, generałowie i eksperci wojskowi mylą się co do terminów rozpoczęcia rosyjskiej agresji na europejskie kraje bloku NATO. Uważają, że Rosja zaatakuje państwa NATO za kilka lat. Nie, stanie się to zimą w bieżącym roku.

„Błędnie wierzą, że kraje europejskie mają czas, mówią o 3-5 latach lub 2-3 latach. Nie mają tego czasu, bo jeżeli Ukraina nie otrzyma co najmniej półtora miliona pocisków artyleryjskich kalibru 105 mm, samoloty kilku eskadr jednocześnie, dodatkowe systemy obrony powietrznej – i to wszystko jeszcze w tym roku, wtedy oni [Europejczycy], będą mogli uniknąć bezpośredniego starcia [z Rosją], wtedy okupant zostanie zepchnięty przez siły zbrojne Ukrainy tu, na naszym terytorium” – powiedział w eterze programu „Mówi Wielki Lwów”.

Dyplomata powiedział, że atak Rosji na państwa NATO byłby najbardziej prawdopodobny, gdyby Zachód nie odważył się dostarczyć do lata br. broni, sprzętu i amunicji niezbędnej do pokonania okupacyjnych sił rosyjskich i dodał, że powolne tempo i niewystarczająca ilość zachodnich dostaw broni i amunicji na Ukrainę bezpośrednio wpływa na liczbę strat Sił Zbrojnych Ukrainy i umożliwia Rosji uzupełnianie dostaw oraz osiąganie drobnych sukcesów taktycznych na polu walki. Z kolei sukcesy Putina na Ukrainie popychają go do agresji przeciwko krajom NATO – podkreślił dyplomata.

Czałyj zaznaczył także, że wypowiedzi części przywódców Unii Europejskiej wskazują na ich zrozumienie tego, jak bardzo zmieniła się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i realności zagrożenia rosyjską agresją wobec krajów UE i NATO i dodał, że od października ubiegłego roku, po otrzymaniu sygnałów z Waszyngtonu, Europa rozpoczęła poważne przygotowania do odparcia agresji, czyli do bezpośredniego starcia z Rosją.

To nie jest tylko opinia wywiadu czy zamknięte wewnętrzne oświadczenia MON – to już publiczne stanowisko polityczne mówiące, że prawdopodobieństwo bezpośredniego starcia z Rosją jest naprawdę wysokie – podkreślił.

Przypomnijmy, prezydent USA Joe Biden w historycznym orędziu wygłoszonym w Gabinecie Owalnym Białego Domu ostrzegł, że:

„Jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina na władzę i kontrolę nad Ukrainą, nie ograniczy się tylko do Ukrainy. On – Putin już groził, że »przypomni« – cytuję, »przypomni« Polsce, że jej zachodnie ziemie są prezentem od Rosji. Jeden z jego głównych doradców, były prezydent Rosji [Dmitrij Miedwiediew], nazwał Estonię, Łotwę i Litwę »prowincjami bałtyckimi« Rosji. To wszystko są sojusznicy NATO. A jeśli Putin zaatakuje sojusznika NATO, będziemy bronić każdego cala terytorium NATO”.

Nie mamy prawa opuszczać Ukrainy – oświadczył 46. prezydent USA.

Agresywna kremlowska koncepcja geopolityczna stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i całego Zachodu. „Wojny nie da się uniknąć, można ją tylko opóźnić – na korzyść przeciwnika” – słusznie powiedział kiedyś Niccolò Machiavelli. W żywotnym interesie Polski i całej cywilizacji euroatlantyckiej leży niezachwiane i długoterminowe wspieranie wysiłków Ukrainy zmierzających do całkowitego zniszczenia zbrodniczego rosyjskiego imperializmu. Skutkiem wojny na Ukrainie powinien być ostateczny upadek resztek agresywnego kremlowskiego imperium zła.

Jagiellonia.org