Europoseł PiS Anna Zalewska zwróciła dziś w mediach społecznościowych uwagę na postanowienie WSA w Warszawie, który „na wniosek niemieckich i czeskich NGO-sów wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia” w kopalni węgla w Turowie.

Do sprawy odniósł się na antenie TVP Info minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, z żalem przyznając, że nie jest nowością, iż sądy wydają postanowienia, „które zupełnie abstrahują od całego kontekstu społeczno-gospodarczego”.

- „Ale ten wyrok w sposób szczególny nie bierze pod uwagę tego, że osiem procent energii produkowanej w Polsce to właśnie energia produkowana w Turowie”

- zauważył.

Podkreślił, że kopalnia w Turowie jest „istotnym komponentem bezpieczeństwa energetycznego i taka prosta decyzja dotycząca zamknięcia po prostu jest nie tylko niewykonalna, bo nie jest możliwa jej realizacja bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale też niesłychanie szkodliwa”.

- „Byłaby szkodliwa gospodarczo i nie będzie przez rząd realizowana. Zrobimy wszystko, żeby tę decyzję podważyć, a na pewno nie będziemy jej realizować”

- oświadczył.