„Posiadają na Ukrainie krytycznie ważne surowce za 10–12 trylionów dolarów. Mogą być najbogatszym krajem w całej Europie. A Putin chce podzielić się tymi aktywami z Chinami. Jeśli teraz pomożemy Ukrainie, możemy stać się lepszym partnerem biznesowym” – stwierdził Graham w komentarzu dla CBS News 9 czerwca.

„Kiedyś marzyliśmy, że Ukraina i Zachód mogą wykorzystać krytyczne aktywa mineralne o wartości 10–12 bilionów dolarów, zamiast przekazywać je Chinom – to wielka sprawa. Pomóżmy im [Ukraińcom] wygrać wojnę. Nie możemy sobie pozwolić na porażkę. Znajdźmy rozwiązanie tej wojny. Oni [Rosjanie] idą po »skarb«, aby dać Putinowi 10 lub 12 trylionów dolarów kluczowych minerałów, którymi podzieli się z Chinami”

– powiedział republikański senator ze stanu Karolina Południowa.

Przypomnijmy, Ukraina ma ogromne złoża kluczowych minerałów, które są potrzebne do wszystkiego, od zaawansowanych technologicznie dóbr konsumpcyjnych, takich jak telefony komórkowe i dyski twarde, po niezbędne komponenty w zielonych technologiach, takich jak turbiny wiatrowe i inne zastosowania energii odnawialnej. W rzeczywistości kraj ten ma 117 z 120 najczęściej wykorzystywanych komercyjnie minerałów przemysłowych na świecie i ponad połowę surowców uznanych przez UE za krytyczne.

Na przykład Ukraina posiada szacunkowo 500 tys. ton rezerw litu, według ukraińskich badaczy – największych w Europie – które są krytycznym elementem pojazdów elektrycznych. Początek wydobycia litu został przerwany z powodu wojny. W przypadku przejęcia Ukrainy Rosja miałaby teraz całkowicie niewykorzystane zasoby, z których mogłaby korzystać.

Bank Światowy szacuje, że popyt na kluczowe minerały może wzrosnąć o 500 procent do 2050 r., głównie dzięki przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Aby osiągnąć swoje cele zielonej transformacji, UE będzie dużym motorem tego popytu, a bez Ukrainy trudno byłoby jej pozyskać te minerały.

Przypomnijmy, „The Washington Post”, powołując się na analizę SecDev, podał, że łączna wartość złóż minerałów na tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy sięga co najmniej 12,4 biliona dolarów. Według „Financial Times” Ukraina posiada minerały o wartości do 11,5 biliona dolarów potrzebne do transformacji energetycznej.

„Na Ukrainie zakopano zieloną skrzynię ze skarbami” – czytamy w artykule. Ukraina ma około 500 tysięcy ton litu i według tego wskaźnika wyprzedza Portugalię jako największe źródło tego metalu w Europie – pisze wpływowe amerykańskie wydanie.

Jagiellonia.org