Osoby cierpiące żuły korę wierzby, przynosząc sobie w ten sposób ulgę w chorobie. Ale dopiero w XIX wieku wyizolowano z kory wierzby pierwszy aktywny związek zwany salicyną, który jest jej niepodważalnym bogactwem. Przez lata badań przekonano się, iż ogromne właściwości lecznicze kora wierzby posiada właśnie dzięki zawartemu w niej kwasowi salicylowemu.

Kora wierzby

Wiele roślin wykorzystywanych jest w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych stosowanych jest także kilka gatunków kory wierzb. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które uczulone są na działanie aspiryny. Kora wierzby, zbierana wczesną wiosną i suszona w naturalnych suszarniach (na przykład na słońcu) wykazuje podobne działanie, jak aspiryna. Jest zresztą nazywana naturalną roślinną aspiryną, bowiem bogactwem kory wierzby są glikozydy salicylowe.

Wszelkiego rodzaju preparaty z kory wierzby są wskazane są dla osób, które nie mogą stosować kwasu acetylosalicylowego. W aptekach czy punktach zielarskich kora wierzby dostępna jest w tabletkach, w proszku, w wyciągach płynnych lub suchych. Wywar z kory wierzby można też wykonać samemu w domu, ale wówczas należy pamiętać, aby zbierać ją w prawidłowy sposób. Dawniej uważano, iż właściwości zdrowotne mają owoce, liście i sok z wierzby. Ale po latach badań stwierdzono, iż najlepiej wykorzystywać do sporządzania mikstur korę wierzby, gdyż to właśnie ona posiada najwięcej zalet. Warto zatem sięgnąć w czasie choroby po ten naturalny lek.

Kora wierzby - właściwości

Kora wierzby to naturalny lek, który charakteryzuje się ogromnym leczniczym spectrum działania. Jakie ma kora wierzby działanie?

 • Przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwgorączkowe,
 • przeciwreumatyczne,
 • przeciwmiażdżycowe,
 • przeciwzakrzepowe,
 • rozkurczowe,
 • uspokajające,
 • antybakteryjne.

Działanie kory wierzby pomaga tym samym w zwalczaniu bezsenności, łagodzeniu pobudzenia nerwowego czy też sprzyja gojeniu się ran. Naturalna salicyna, zawarta w korze wierzby działa wolniej niż aspiryna, ponieważ zawiera mniej salicylanów. Istotne jest jednak to, iż działa co prawda wolnej, ale bezpieczniej. I co najważniejsze, działa bardzo skutecznie. Ogromną zaletą działania kory wierzby jest z reguły brak negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Fenomen kory wierzby przede wszystkim polega na tym, iż substancje w niej zawarte rozpadają się w przewodzie pokarmowym, uwalniając alkohol salicylowy, a ten utlenia się do kwasu salicylowego dopiero w wątrobie. Dzięki temu pochodne kwasu salicylowego łatwo i bezpiecznie wnikają do organizmu i nie powodują z reguły takich skutków ubocznych jak wymioty czy nudności. Działanie kory wierzby nie powoduje też przykrych dolegliwości jelitowych czy żołądkowych, a raczej pobudza rozwój naturalnej mikroflory.

Kora wierzby – właściwości lecznicze i zastosowanie

Właściwości lecznicze kory wierzby zostały odkryte już w starożytności.

 • Zastosowanie kory wierzby pomaga w zwalczaniu bólu głowy, dzięki zawartej w niej salicylanie. Co prawda ulga odczuwalna jest później niż po zażyciu aspiryny, ale pozytywne efekty utrzymują się znacznie dłużej.
 • Kora wierzby łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, regulując produkcję prostaglandyn (odpowiedzialnych za skurcze macicy).
 • Wykorzystując korę wierzby w terapii na bóle reumatyczne zostaje zmniejszony stan zapalny i złagodzony dolegliwy ból,
 • Dzięki zawartości kwasu salicylowego oraz kwasu BHA (naturalny eksfoliant), kora wierzby ma ogromne właściwości ściągające i łagodzące w leczeniu cery trądzikowej, poprzez usuwanie ze skóry martwych komórek i oczyszczanie porów.
 • Poprzez zawartość ogromnej ilości soli mineralnych, kwasu elagowego i garbników wskazane jest, aby korę wierzby stosować przy bezsenności i nerwobólach.
 • Okłady z kory wierzby, ze względu na jej właściwości ściągające, pomagają w gojeniu się ran.
 • Wywar z kory wierzby ma właściwości przeciwbiegunkowe, chroniące organizm przed odwodnieniem.

Kora wierzby - zastosowanie

Kora wierzby zalecana jest do stosowania w wielu problemach zdrowotnych.

Kora wierzby białej (salix alba) stosowana jest u chorych, cierpiących na bóle stawowe i choroby reumatyczne. Ma również zastosowanie jako środek przeciwdziałający zawałom serca. Szczególnie w tym zakresie, kora wierzby białej zalecana jest mężczyznom po 50 roku życia. Przyjmowanie tego rodzaju kory wierzby działa w stanach zapalnych jelit i wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i nerek.

Kora wierzby purpurowej (salix purpurea) ma ogromne zastosowanie w nieżycie błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz zapaleniu błony śluzowej żołądka. Również poprzez działanie ściągające ma ona zastosowanie w leczeniu ran. Dobroczynne zastosowanie kory wierzby purpurowej odnotowano też w walce z podwyższonym cholesterolem. Roślina ta ma również zastosowanie w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera, poprzez ograniczenie produkcji wolnych rodników.

Wyciąg z kory wierzby skutecznie działa w zwalczaniu wielu dolegliwości, bez skutków ubocznych. Należy pamiętać, aby nie podawać preparatów zawierających korę wierzby dzieciom poniżej 14 roku życia oraz kobietom w ciąży, chyba ze lekarz zaleci inaczej. Wyciąg z kory wierzby w jakiejkolwiek postaci jest z pewnością bezpieczniejszy niż popularna aspiryna.