Podczas uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe dla działaczy związkowych i społecznych.
– Ten zjazd jest dla mnie zjazdem pożegnalnym i sposobnością do tego, by na zakończenie moich dwóch kadencji tak, jak je z Państwem zaczynałem, tak teraz się spotkać – powiedział w swoim wystąpieniu Andrzej Duda.
„Solidarność” jest związkiem zawodowym, który stoi na straży interesów ludzi pracy, uwzględniając interesy Rzeczypospolitej Polskiej. Za to z całego serca dziękuję. Wierząc głęboko w to, co przekazywał mi profesor Lech Kaczyński, starałem się od samego początku, jak najlepiej współpracować z „Solidarnością”, słuchać Waszych sugestii – co trzeba zrobić, co jest potrzebne – dodał.
Prezydent wymienił inicjatywy, które w czasie jego dwóch kadencji udało się we współpracy z NSZZ „Solidarność” wprowadzić w życie: obniżenie wieku emerytalnego, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, program Rodzina 500 plus (aktualnie 800 plus), likwidacja tzw. syndromu pierwszej dniówki, ustanowienie przepisów określających minimalną stawkę godzinową, wyłączenie z wymiaru płacy minimalnej dodatku nocnego i stażowego, wyłączenie z wymiaru płacy minimalnej dodatku za szczególne warunki pracy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, wprowadzenie urlopu opiekuńczego, wprowadzenie prawa do zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, uregulowanie kwestii pracy zdalnej, ustanowienie swobód zrzeszania się w policji, straży granicznej i służbie więziennej, Rada Dialogu Społecznego.
Nie ma żadnych wątpliwości, że każde z tych rozwiązań służy polskiemu społeczeństwu. Nikt tego nie zakwestionował, nikt tego nie skrytykował, bo te rozwiązania pomagają, a nie szkodzą, ale jakoś przez wiele lat nikt tego nie wprowadził. Zrobiliśmy to razem – powiedział Prezydent.
W kontekście zbliżającego się końca prezydenckiej służby Andrzej Duda zaapelował do członków NSZZ „Solidarność”: – Pilnujcie Polski, jak zawsze do tej pory to robiliście.
– Solidarność jest predestynowana, żeby tej Polski pilnować, żeby cały czas była Polską wolną, suwerenną, gdzie prawa są przestrzegane, gdzie nie zamyka się ludzi do więzienia, bo należą do ugrupowania, które nie podoba się władzy, gdzie media, które nie wychwalają bezkrytycznie aktualnej władzy nie są zamykane tak, jak to się próbuje robić ostatnio, żebyśmy nie dali sobie wydrzeć wolności słowa. Bo wiecie co się stanie? Po tym, jak odbiorą nam wolność słowa okaże się, że Solidarność jest organizacją przestępczą i trzeba ją zlikwidować. Proszę, żebyście pilnowali Polski, którą kiedyś odzyskaliście, bo macie na to siłę – dodał.
Andrzejowi Dudzie towarzyszyli: Szef KPRP Małgorzata Paprocka, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Minister Andrzej Dera, Doradca Beata Kempa oraz Doradca Agnieszka Lenartowicz–Łysik.
XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” to czas podsumowań, rozmów o przyszłości Związku oraz początku wspólnego świętowania 45–lecia „Solidarności”.