Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pierwszy stopień ostrzeżenia dla powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, nowosądeckiego oraz gorlickiego. Z kolei Tatrzański Park Narodowy oraz ratownicy TOPR apelują o szczególną ostrożność na górskich szlakach. Intensywne opady śniegu, niski pułap chmur i silny wiatr w wyższych partiach gór znacząco pogarszają warunki turystyczne.

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1600 m n.p.m. Ratownicy TOPR ostrzegają przed tzw. deskami śnieżnymi i dużymi depozytami śniegu, które mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo w okolicach grani i żlebów. Prognozy wskazują na dalsze opady oraz wzrost siły wiatru, co może jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko lawinowe.

Osoby planujące zimowe wyprawy w góry powinny mieć odpowiednie wyposażenie, takie jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC. W niższych partiach pomocne będą raczki i kijki trekkingowe. Doświadczenie w zimowej turystyce jest kluczowe, by bezpiecznie poruszać się w tak wymagających warunkach.

Tymczasem, mieszkańcy niżej położonych terenów mogą spodziewać się deszczu, a w niektórych miejscach opadów mieszanych. Najgrubsza pokrywa śnieżna w Polsce znajduje się obecnie na Śnieżce (50 cm), w Tatrach wynosi ona 30 cm, a na Podkarpaciu od 3 do 8 cm.