„Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi” – powiedział w wywiadzie udzielonym fakt.pl, prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych już kilkukrotnie. 

„Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – podkreślił polski prezydent. 

„Jesteśmy sojusznikiem w Sojuszu Północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę” – nadmienił Andrzej Duda. 

Prezydent Duda stwierdził również, że USA nie prowadzą wobec Polski „polityki charytatywnej”, lecz uważają nasz kraj „za poważnego partnera”, z którym prowadzi się „partnerską współpracę zarówno gospodarczą, jak i militarną”. 

Andrzej Duda pytany o spotkanie z Donaldem Trumpem oznajmił, że uważa go za polityka „do bólu racjonalnego” oraz że łączy go z nim przyjaźń.