Niemieckie media zwracają uwagę na Polskę jako przykład kraju odnoszącego sukces i chwalą nasz rozwój gospodarczy. Tygodnik „Focus” informuje o decyzji firmy Miele dot. przeniesienia części produkcji do Polski, a winą za to obarcza rząd Olafa Scholza. Krytykuje też politykę klimatyczną niemieckiego rządu. Krytycy zarzucają Berlinowi działania prowadzące do osłabienia niemieckiego przemysłu, zwłaszcza producentów samochodów.

Focus” podkreśla, że decyzje takie jak zakaz silników spalinowych wpłynęły negatywnie na sektor motoryzacyjny, który dotychczas cieszył się dobrą reputacją na rynku światowym. Krytycy obawiają się, że takie działania rządu mogą szkodzić niemieckiej gospodarce i przemysłowi, który dotychczas stanowił dumę tego kraju.

Ostre słowa krytyki wobec rządu i jego działań gospodarczych pojawiają się w niemieckich mediach już od jakiegoś czasu. Zauważają one zmiany w strukturze światowej gospodarki oraz rosnącą konkurencję. Decyzje podejmowane przez władze Niemiec budzą kontrowersje i podział opinii w tamtejszym społeczeństwie oraz wśród ekspertów gospodarczych.