Te informacje to bardzo poważna sprawa” – powiedział Scholz w trakcie swojej dzisiejszej wizyty w Rzymie i Watykanie. „I dlatego zostanie to teraz wyjaśnione bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko, co jest również konieczne” – dodał.

Nagranie przechwyconej przez rosyjskie służby rozmowy zostało opublikowane w piątek przez Margaritę Simonjan – szefową rosyjskiej państwowej telewizji RT oraz znaną proputinowską propagandystkę.

Według źródeł agencji prasowej DPA nagranie to jest autentyczne. Słychać na nim, jak czterej oficerowie Luftwaffe rozmawiają o wadach i zaletach pocisków rakietowych Taurus oraz możliwościach rozmieszczenia ich na terytorium Ukrainy.

Oficerowie dyskutowali także, czy z pomocą Taurusów byłoby możliwe zniszczenie Mostu Krymskiego. Z treści rozmowy wynika jednak także, że obecnie nie ma politycznej zgody na transport Taurusów na Ukrainę.

Oficerowie mieli powiedzieć także, że Wielka Brytania ma na Ukrainie „parę osób” w związku z rozmieszczeniem tam pocisków Storm Shadow. Nagrana dyskusja miała być przygotowaniem przed briefingiem ministra obrony Borisa Pistoriusa.

Szczegółowe sprawdzenie jej treści zapowiedział już także niemiecki kontrwywiad. „Wyjaśnień” od Niemiec żąda także rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, według której odmowa takich wyjaśnień zostanie uznana za „przyznanie się do winy”.

Przeciwko wysłaniu Taurusów na Ukrainę wielokrotnie wypowiadał się Olaf Scholz. Jego zdaniem pociski te są zdolne do rażenia celów na terytorium Rosji, co skutkowałoby wciągnięciem Niemiec do wojny.

„Pilnie musimy wzmocnić nasze bezpieczeństwo i kontrwywiad, ponieważ w oczywisty sposób w tej dziedzinie jesteśmy podatni na atak” – powiedziała szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmerman z FDP.

„Jeśli ta historia okaże się prawdziwa, będzie to bardzo problematyczny incydent” – powiedział z kolei polityk Zielonych Konstantin von Notz. Oczekuje on także, że „wszystkie okoliczności zostaną natychmiast wyjaśnione”.

Według polityka CDU Rodericha Kiesewettera, takich rozmów może być znacznie więcej. „Wiele innych rozmów z pewnością zostało przechwyconych i może zostać ujawnionych w późniejszym terminie dogodnym dla Rosji” – stwierdził.