W razie braku udzielenia wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego ma nastąpić tzw. drugi krok konstytucyjny. Szefa rządu wskaże wówczas Sejm, gdzie większość posiada Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Kandydatem jest Donald Tusk.

Swoje expose premier wygłosi o godzinie 10. Po nim odbędzie się debata, a samo głosowanie nad wotum zaufania dla rządu zaplanowano na godzinę 15. Po głosowaniu, zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, powinna zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa.

W tym momencie grupa co najmniej 46 posłów będzie mogła zgłosić kandydata na prezesa Rady Ministrów. Koalicja sejmowa formalnie ma 248 posłów, a jej kandydatem jest Donald Tusk. Jeśli premier Mateusz Morawiecki nie otrzyma wotum zaufania, o godzinie 16:30 rozpocznie się procedura wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wtedy o godzinie 20 odbędzie się głosowanie nad wyborem premiera.

Jeśli tak się stanie, jutro o godzinie 9 nowy premier ma przedstawić program działania i skład rządu wraz z wnioskiem dotyczącym wybory Rady Ministrów. Głosowanie odbędzie się wówczas o godzinie 15. Pierwszym możliwym terminem zaprzysiężenia nowego rządu jest 13. grudnia.